نقد و بررسی RISE OF THE TOMB RAIDER

tom-raider1

نقد و بررسی RISE OF THE TOMB RAIDER

یک سال بعد از وقایع Tomb Rider 2013 و ماجراجویی هایی لارا در سرزمین یاماتای و بازگشت موفقیت آمیزش به خانه، قهرمان ما قرار است دست به یک تجربه هیجان انگیز دیگر بزند، این بار نه برای نجات جان خود و دوستان بلکه برای ادای دین و تکمیل راه ناتمام پدر ؛ هدف در Rise of the Tomb Raider دیگر حفظ بقا نیست، بلکه رسیدن به بزرگترین آرمان بشری یعنی جاودانگیست، آن هم نه به شکل رقیب جوانش در صحراهای سوزان عربستان بلکه در برهوت یخ زده ای به نام سیبری.

اولین چیزی که در Rise of the Tomb Raider توجهم را جلب کرد این بود که در همان ابتدای ورود به بازی و در دست گرفتن کنترل لارا می‌توان متوجه شد که طراحی محیط و عناصر محیطی بهتر از قبل هستند و از بدو شروع بازی کاملا می‌توان احساس یک ماجراجویی در یک محیط وحشی و قابل باور را داشت ؛ برخلاف محیط های محدود نسخه پیشین می‌توان به راحتی در تمام محیط به گشت و گذار پرداخته و برای بقا جنگید. اینبار محیط بازی از صرف معبری برای رسیدن از نقطه ی A به B نیستند بلکه شما را محتاج به خود برای انجام هر کاری از جمله Heal کردن و ارتقای اسلحه ها می‌کنند. این موارد همگی شامل سطح طراحی مناسب بازی و کارگردانی بهبود یافته پیشبرد گیم پلی می‌شود که اثر را در قیاس با نسخه پیشین خود متمایز کرده است.

اما این پیشرفت صرفا در محیط ها و گیم پلی خلاصه نمی‌شود بلکه با پیشروی در داستان متوجه بهبود این بخش نیز در قیاس با Tomb Raider 2013 می‌شویم. در مورد تغییرات مثبت داستان می‌توان گفت که بازی ضمن نشان دادن فلش بک هایی از رابطه لارا با پدرش، شخصیت های فرعی بیشتری نیز معرفی می کند که تعامل لارا و برخورد وی با آنان جالب است. طراحی خوب شخصیت ها و انیمیشن آن ها و همچنین نوع واکنش های احساسی ـشان در مقابله با مسائل، پیشرفت خوبی نسبت به قبل داشته اند و اینبار برخلاف گذشته شخصیت پردازی ها هم به مانند طراحی شخصیت ها به خوبی انجام شده، گرچه وجود برخی دیالوگ های سطحی و شوخی های لوس مانع از همذات پنداری کامل مخاطب با آنان می‌شود.

در ادامه تجربه خود در اثر و گسترش محیط های گیم پلی، بازی ابعاد جدیدی از پیشرفت ها و بلندپروازی های خود را نشان داد. یکی از این بخش ها که از قضا پیشرفت خوبی را نیز در قیاس با نسخه قبل داشته، طراحی مراحل جانبی است. مراحل جانبی به نحوی طراحی شده اند که شما را به خوبی سرگرم خواهند کرد ؛ کم نیستند مواقعی که ساعت ها به جای دنبال کردن خط داستانی، برای ارتقا و به دست آوردن توانایی های بیشتر لارا به جستجو در محیط ها می‌پردازید و مراحل فرعی را که در قالب کمک کردن تعبیه شده اند را انجام دهید.

توانایی های لارا در بازی به سه بخش Hunting، Survival و Brawling تقسیم می‌شوند که با توجه به نحوه بازی کردن و استفاده از اسلحه ها قادر به ارتقای بخش مورد نظر می‌شوید. نکته جالب توجه دیگر طراحی و تنوع اسلحه ها است. با گشت و گذار در محیط ها و یافتن Strong Box های حاوی قطعات مختلف اسلحه، می‌توان برای لارا سلاح های جدید ساخت، سلاح هایی که همانند سلاح اصلی توانایی ارتقا و افزودن ویژگی های خاص مانند خمپاره انداز و تیرهای آتشین و انفجاری را دارا هستند. چیزی که من در تجربه خود از بازی کاملا به آن دست یافتم، بهبود و پیشرفت قابل قبول بازی در تمامی عناصر گیم پلی است و در مجموع بخش اسلحه ها و ابزارهای جانبی کاملا در دایره این پیشرفت قرار دارد.

همچنین طراحی Tomb Challenge ها بر خلاف نسخه پیشین که چیز خاصی برای گفتن نداشت در اینجا به بهترین شکل ممکن انجام شده و از تنوع بالایی برخوردارند. به طور کلی اصولا برای رسیدن به آن ها نیاز به یک سری ابزار های های خاص دارید که در محیط ها و فروشگاه های بازی پراکنده اند. مشکل اساسی که در  Tomb Raider 2013 وجود داشت پیدا کردن آیتم های بازی نظیر شی های باستانی یا عتیقه جات صرفا برای دریافت XP بود. در این نسخه هر عتیقه و یا Document از زبان های روسی، یونانی و باستانی متعلق به سرزمین کتاژ برخوردار بوده و با انجام آن ها تسلط شما در امر ترجمه این نوع خط ها بالا می‌رود و قادر به ترجمه سنگ ها و سایر نقاط باستانی بازی بوده و علاوه بر این، Document ها تلاش های پدر لارا و سفرنامه وی را برای شما بازگو میکنند.

tom-raider-2

سیستم مبارزات بازی یکی از نقات قوت و هوش مصنوعی ضعیف عاملی است که تا حدی از این قوت کاسته. به گونه ای که در سیستم مخفی کاری بازی دشمنان را به راحتی هرچه تمام تر و بی هیچ ریسکی خلاص کنید ؛ زیرا که اصولا در بازی های این چنینی مد شده با خرید یک تا دو Skill و مهارت خاص، نحوه حملات مخفی کاری جوری شود که صدایی به گوش نرسد یا کسی صدای قدم های شما را نشنود. ولی جالب این جاست که در Rise of The Tomb Raider دو دشمن در فاصله خیلی کم از یکدیگر و نفر اول را با چاقو از پای در می ‌ورید صدای آه و ناله اش بلند می‌شود ولی هم تیمی‌اش که کنار وی متوجه نمی‌شود. با قدم های خود به سمت وی رفته  و دقیقا کنارش قرار گرفته اید ولی باز اتفاقی نمی‌افتد!

تنها راه شناسایی شما چشم تو چشم شدن با دشمنان و صدای شلیک گلوله است ( البته بدون در نظر گرفتن صدا خفه کن).  مبارزات حتی در سخت ترین درجه سختی نیز تا حدی آسان تر از چیزی هستند که نشان می‌دهند و آن هم به خاطر هوش مصنوعی بازی است و به طور کلی عدم چالش لازم، حلقه مفقوده بخش مبارزات Rise of The Tomb Raider است. از سوی دیگر نحوه استفاده از ابزار هایی مثل بمب های دست ساز و Molotov  که در محیط قادر به سر هم سازی آن ها هستید، مبارزات را ساده تر کرده اند. در یک محیط که پر از بشکه های انفجاری استفاده از یک Molotov آتش سوزی ایجاد می‌کند و نمایش آتش و سوختن چوب ها و یا آتش گرفتن دشمنانتان پس از سوختن خوب طراحی شده و جزئیات را به خوبی به نمایش می‌گذارد.

یکی دیگر از مشکلاتی که با آن برخورد کردم، پویا نبودن شهر مخفی کاتاژ است که آخرین محیط بازی بشمار می‌رود. در قسمت هایی از این محیط اگر شما یک شی را جابه جا کنید و یا بین دو نقطه را با تیر طناب دار خود به هم وصل کنید، بی فایدست زیرا با Restartکردن و یا رفتن به محیط دیگر و بازگشت به محیط فعلی، این کار های شما از بین رفته  و باید از اول آن ها را انجام دهید. در مورد ابعاد فنی بازی نکات مثبت فراوانی نیز دارد. به طور مثال در نسخه قبل  طراحی موی لارا به خوبی انجام نشده بود و رندرینگ آن در بعضی از نقاط ضعیف بود. ولی در اینجا افکت های خیس شدن مو و همچنین بدن شخصیت ها و یا هوای داینامیک بازی یکی از نکاتی است که شما را سرگرم می‌کند. لارا بعد از شنا کردن و بیرون آمدن از آب با دست موهای خود را خشک می‌کند و یا هنگامی که سردش می‌شود به خوبی این حس را بروز می‌دهد و با رفتن در کنار آتش دستانش را جلو آتش می‌گیرد تا گرم شوند. لازم به ذکر است با برفی شدن لباس لارا این اتفاق رخ می‌دهد.

در کنار بخش تک نفره بازی بخشی دیگر تحت عنوان Expedition نیز قرار داده شده است که صرفا برای ایجاد چالش بین شما و دوستانتان است. در این بخش یک سری مد قرار داده شده است که تکرار مراحل قبلی می‌باشند و شما می‌بایست با توجه به زمان و آبجکت های دیگر رکورد بزنید. در این میان برای بهتر شدن عملکرد شما در بازی یک سری کارت تعبیه شده است که با توجه به Credits هایی که در بازی بدست می‌آورید می‌توانید آن ها را خریداری کنید.

از سوی دیگر Rise of The Tomb Raider بشدت توانسته است حس سینمایی خودخواسته ای را به تجربه بازی منتقل کند. افکت های مربوط به بهمن، انفجارها، فرارهای لارا از محیط های در حال تخریب و عناصر دیگر بخوبی کارگردانی شده اند و قرارگیری این رویدادها در کنار افکت های صوتی مناسب، کارگردانی موفق اثر را به رخ می‌کشد . Rise of The Tomb Raider به هیچ عنوان، اثری نیست که در آن احساس اغراق آمیز بودن گرافیک و افکت های آن به ما منتقل شود بلکه مثال خوبی برای اثری است که بدرستی از این ابزارهای پرزرق و برق برای کامل کردن تجربه بازی استفاده کرده است.

نکات مثبت

محیط گسترده ، متنوع و پویا بازی

شروع خوب داستان

Tomb Challenge های متنوع

سیستم کرفتینگ و بروزرسانی پر محتوا

نداشتن بخش چند نفره که یکی از نکات ناامیدکننده نسخه گذشته بود !

نکات منفی

هوش مصنوعی

سخن آخر

عنوان Rise of The Tomb Raider را می‌توان نسخه تکامل یافته Tomb Raider 2013 توصیف کرد، اثری که بخوبی نقاط ضعف نسخه پیشین را برطرف کرده و حتی آنها را به بخشی از تجربه موفق خود تبدیل کرده است. Rise of The Tomb Raider نمونه اثری است که بخوبی عناصر گرافیکی و بصری را کاملا در خدمت گیم پلی و داستان ارائه کرده است و ذره ای در القای تجربه سینمایی به مخاطب اغراق نمی‌کند و این موضوع یک ریتم لذتبخش را به گیم پلی اعطا کرده است. Rise of The Tomb Raider را می‌توان از لحاظ جنبه های بصری و بخصوص طراحی محیط ها، یکی از آثار شاخص نسل هشتم توصیف کرد.

یک دیدگاه برای نقد و بررسی RISE OF THE TOMB RAIDER

  • alir

    ممنون.
    واقعا بازی خوبی هست .

    Reply

پاسخ دهید

دیدگاه
نام*
EMail*
وبسایت*