نقد و بررسی HITMAN: SEASON 1

hitman1

نقد و بررسی Hitman: Season 1

هيتمن هميشه از بهترين و در عين حال درک‌نشده‌ترین بازى‌هاى مخفى كارى بوده و شايد اولين سرى از هيتمن كه خيلى ها با آن، این سری را شناختند “Blood Money” باشد. اما وقتى هيتمن ها‌‌‌‌‌ی قبلى را بازى كنيد متوجه مي‌شويد كه آن ها هم بسيار قوى كار شده بودند و چيزى از Blood Money كمتر نداشتند. هيتمن چيزى حدود ٧ سال غيبت داشت و بعد از آن شاهد بازى نه چندان موفق Absolution بوديم.

در E3 سال گذشته هيتمن جديد با يك تيزر سينماتيك بسيار زيبا معرفى شد و در آخر فقط با اسم هيتمن براى اين بازى مواجه شديم. اگر اشتباه نكنم چيزى حدود ٤ بار برنامه عرضه اين بازى تغيير كرد و در آخر تصميم بر اين گرفته شد كه هيتمن جديد به صورت اپيزوديك عرضه شود. اين سيستم جديد صداى خيلى از طرفداران را درآورد و خيلى ها معتقد بودند كه هيتمن پتانسيل تبديل شدن به يك بازى اپيزوديك را ندارد. اكنون كه فصل اول بازى پايان يافته آيا اين سيستم جديد موفق بوده؟

از آنجايى كه هيتمن جديد هيچ عنوانى نداشت خيلى ها بر اين باور بودند كه بازى قرار است ريبوت شود و ماجرا را از نو و طورى ديگر تعريف كند كه با اتفاقاتى كه در آمرزش (Absolution) افتاد دور از انتظار هم نبود اما خوشبختانه سازندگان راهى براى ادامه داستان آمرزش پيدا كردند. هيتمن در اين سرى به ريشه هاى خود بازگشته و با گيم پلى مشابه خون بها (Blood Money) همراه هستيم به علاوه تمام ويژگى هاى خوبى كه در آمرزش به اين سرى اضافه شدند. هر اپيزود يك محيط بسيار بزرگ را در اختيار شما قرار مي‌دهد كه تنها شامل يك ماموريت داستانى مي‌شود كه ممكن است خيلى كوتاه و خسته كننده به نظر برسد. اما وقتى براى اولين بار يك اپيزود را به پايان مي‌رسانيد سلاح هاى جديدى آزاد می‌شود تا بتوانيد بارى ديگر وارد مرحله شويد و اين بار از راه هاى جديدى اهداف خود را به قتل برسانيد. راه‌هايى كه هر كدام لذت خودشان را دارند و آنقدر زياد هستند كه تا مدت ها سر شما را گرم كنند و شما را به سطح استادى ٢٠ برسانند تا تمامى سلاح هاى مرحله را آزاد كنيد.

بازى با گذر كوتاهى به گذشته شروع مي‌شود. زمانى كه مامور ٤٧ براى استخدام شدن در ICA نياز به تمرين داشت و بايد در آزمون نهايى قبول مي‌شد. به شخصه انتظار اين را نداشتم بازگشت به گذشته در داستان بازى هم مهم باشد و تصور مي‌كردم كه اين مراحل صرفا براى آشنا شدن با گيم پلى بازى مي‌باشد و بايد بگويم در آخر شگفت زده شدم! براى تجربه كامل هيتمن نياز به آنلاين شدن داريد تا بتوانيد از تمامى چالش ها و سلاح هاى جديد بهره ببريد كه اين امر براى ما ممكن است كمى آذار دهنده باشد اما چاره اى جز تحمل نيست.

در اپيزود هاى اول شاهد برخى از ضعف ها در گيم پلى بوديم و حتى منو بازى و صفحه لودينگ نيز بسيار ساده بودند و يك سرى كمبود ها داشتند كه در طول زمان بهتر و بهتر شدند و دسترسى ها آسان تر شدند. اوايل بازى خبرى از خونريزى نبود و جاى گلوله روى بدن نمي‌ماند اما اكنون تمام اين ها برطرف شده است. اگرچه هوش مصنوعى بازى هنوز نقص هايى دارد اما يك سرى ويزگى هاى جالب دارد كه نقص آن را مي‌پوشاند. به طور مثال وقتى وارد منطقه ممنوعه مي‌شويد و در آن جا كسى به حضور شما پى مي‌برد به نزديكترين نگهبان اطلاع مي‌دهد تا شما را به بيرون راهنمايى كنند به جاى آن كه از همان اول به شما حمله كنند!

مسلما جالب ترين ويژگى سرى بازى هيتمن تعويض لباس است كه نظر هر كسى را به خود جلب مي‌كند اما اين امر كمى غير طبيعى بود كه صرفا با لباس يك نگهبان بتوانيد وارد منطقه ممنوعه شويد و كسى به چهره شما كارى نداشته باشد. سازندگان در آمرزش راه حلى براى اين مسئله يافتند كه شما مجبور بوديد به هنگام رد شدن از كنار هم صنفان خودتان صورت خود را بپوشانيد كه واقعا ايده مضحكى بود. اما اين بار با سيستم جديدى در هوش مصنوعى بازى مواجه هستيم. وقتى شما لباس يك آشپز را مي‌پوشيد نه تنها لباس او را بلكه هويت او را هم مي‌دزديد و وقتى در لباس او هستيد بعضى ها ممكن است شما را به اسم آن آشپز (به طور مثال آشپز مارچلو) بشناسند و اگر كسى از چهره واقعى آن آشپز آگاه باشد به شما مشكوك خواهد شد و اگر از او دور نشويد شك او به يقين تبدیل مي‌شود و هر لحظه ممكن است مامورين به سراغ شما بيايند و با آن لباس ديگر نمي‌تواند نفس راحت بكشيد.

hitman-2

با وجود محيط هاى بزرگ كه جمعيت زيادى را در خود گنجانده اما هر شخص يك اسمى دارد و تعداد زيادى از NPC‌ها شخصيت پردازى شده‌اند. به طور مثال در پاريس كه شما در يك فشن شو هستيد يك مدل را ملاقات مي‌كنيد به اسم “هلمت كروگر” كه شباهت زيادى به مامور ٤٧ دارد و شما ميتوانيد لباس او را بپوشيد و شبيه او گريم شويد اما نكته جالب اينجاست كه در اپيزود آخر شخصى قصد دارد تا خود را شبيه سوپر مدل معروف، “هلمت كروگر” دارد و او به محض ديدن شما تعجب کرده و مي‌گويد كه بهتر است خودت را شبيه كس ديگرى مثل جوردن كراس كنى و شبيه شدن به هلمت كروگر ايده او بوده است.

جوردن كراس خواننده گروه موسيقى The Class است كه اين گروه واقعا وجود دارد و شما در هر اپيزود اسم او را مي‌شنويد و در اپيزود چهارم او را به قتل مي‌رسانيد و اين همان تغيير بزرگ هيتمن است. در هيتمن هاى قبلى وارد يك محيط مي‌شديد، هدف را شناسايى کرده و از داستان پشت او با خبر مي‌شديد و او را به قتل مي‌رسانديد و از آنجا خارج مي‌شديد و همه چيز همان جا تمام مي‌شد. اما اينبار همه چيز به هم مربوط است. شخصيت هايى كه ملاقات مي‌كنيد، اهدافی كه به قتل مي‌رسانيد و… اما چيزى كه بيش از همه نظر مرا به خود جلب كرد حضور شخصى بود كه همه چيز را راجع به ٤٧ مي‌دانست و با او خاطرات مشترك داشت كه به شدت مرا ترغيب می‌کرذ تا فصل دوم را نيز دنبال كنم.

هيتمن در هر اپيزود به يك كشور سفر مي‌كند و همين امر باعث مي‌شود تا با محيط هاى متنوع همراه شويد. محيط هايى كه فقط با قدم زدن در آن ها لذت خواهيد برد و بعد از به پايان رساندن هر اپيزود مي‌توانيد براى سرگرم كردن خودتان وارد آن محيط شده و شخصى يا اشخاصى را به عنوان هدف خود قرار دهيد و با روش دلخواه خودتان آن را به قتل برسانيد و براى آن توضيحات اضافه كنيد و به عنوان يك قرارداد با بقيه آن را به اشتراك بذاريد و رقابت ايجاد كنيد.

هر هفته محتواى جديد آنلاين به بازى اضافه خواهد شد كه بيشتر مناسب افرادى ست كه چالش هاى سخت را مي‌پسندند و مراحل اصلى بازى برايشان به اندازه كافى چالش برانگيز نيست. اما در اين بين يك محتوا آنلاين وجود دارد به نام “اهداف یا تارگت‌‌های فرارى” كه در مدتى محدود به بازى اضافه خواهند شد و اگر سراغ شان نرويد، ديگر نمي‌توانيد آن ها را تجربه كنيد. اين ايده يك ايده اى ناب براى هيتمن محسوب مي‌شود كه ممكن است آخر اين هفته شخصى به پاريس سفر كند و شما بايد آن را به قتل برسانيد اما بازى به هيچ وجه شما را راهنمايى نمي‌كند و نمي‌توانيد او را روى نقشه دنبال كنيد و اگر شكست بخوريد ديگر مانند مراحل اصلى حق تكرار آن ها را نداريد. اين اهداف فرارى لباس‌هاى جديدى را براى مامور ٤٧ آزاد مي‌كنند كه مي‌توانيد در هر مرحله از آن ها استفاده كنيد.

hitman3

از عناصر مهم در هر بازى موسيقى و صداگذارى آن است. هيتمن هاى قديمى در اين زمينه بسيار موفق بودند و به شخصه از طرفداران شديد “جسپر كيد”، آهنگساز سابق هيتمن و سرى بازى هاى فرقه يك قاتل، هستم و انتظار داشتم در هيتمن جديد شاهد بازگشت او باشم اما Niels Bye Nielsen به عنوان آهنگساز اين بازى انتخاب شد و جالب اينجاست كه او هم مانند جسپر كيد اهل دانمارك است. موسيقى هيتمن در سطح بسيار بالايى قرار دارد و بسيار مناسب فضاى هيتمن است و حس بهترى نسبت به موسيقى هيتمن آمرزش مي‌دهد اما مانند موسيقى هاى جسپر كيد حماسى نيستند و نكته منفى آن اين است كه فقط در مواقع خاص موسيقى پخش مي‌شويد در صورتى كه در هيتمن هاى قديمى در هر لحظه شاهد پخش موسيقى بوديد كه اميدوارم در فصل دوم شاهد موسيقى هاى بيشترى باشيم كه هميشه با گیمر همراه باشند و هيچ وقت تكرارى نشوند و اگر جسپر كيد براى فصل دوم بازگردد كه مسلما با يك موسيقى بى نقص مواجه خواهيم بود

خوشبختانه صداپيشه مامور ٤٧ از نخستين شماره تا به حال به عهده ى ديويد بوستون با صداى دوست داشتنى اش بوده و اينبار ديالوگ هاى بسيار جالبى نيز از او مي‌شنويم و بقيه شخصيت هاى كليدى داستان نيز به خوبى صدا گذارى شده‌اند. اما راجع به NPC ها بايد بگويم كه بسيار ضعيف كار شده اند و يك عده صداپيشه ثابت در همه اپيزود‌ها هستند و حتى در كشور هايى مانند تايلند با لهجه هاى بريتانيايى و آمريكايى صحبت مي‌كنند كه البته اين مورد هم رو به پيشرفت است و برخى صداپيشه‌ها اپيزود هاى قديمى نيز اكنون عوض شده اند و اگر دوباره به سراغ آن ها برويد با ديالوگ هايى جديد مواجه مي‌شويد! به نظر سازندگان وقت زيادى بر روى صداى گلوله تفنگ ها نيز نگذاشته‌اند، چرا كه خيلى از آن ها صداى مشابهى دارند و اولين اسلحه اى كه از صدايش راضى بودم اسنايپر موجود در اپيزود آخر بود

نكات مثبت

بازگشت به ريشه ها و حس دوباره هيتمن هاى قديمى

محيط هاى بزرگ و زيبا و آزادى عمل در آن ها

روش هاى فراوان و فوق‌العاده جذاب براى به قتل رساندن

زنده بودن محيط‌ها

اهداف و تارگت‌هاى فرارى

مخفى كارى بسيار قوى

نكات منفى

باگ هاى بسيار زياد كه با وجود آپديت هاى مكرر هنوز هم تعداد قابل توجهى از آن ها باقى مانده

ناقص بودن بازى در اوايل فصل

حالت آفلاين كه تقريبا اجازه هيچ چيز را به شما نمي‌دهد

اكشن نسبتا ضعيف

سخن آخر

سيستم اپيزوديك هيتمن شايد در وهله اول سيستم خوبى به نظر نمی‌آمد و به دليل ناقص بودن بازى و كم بودن محتوا آنلاين در ابتدا حوصله سر‌بر ميشد اما با اين حال، سازندگان موفق شدند در نهایت يك بازى خوب و تجربه‌ای معقول را تحويل طرفداران دهند؛ اثری كه طرفداران قديمى و جديد، هر دو از آن لذت خواهند برد. البته كمبود خيلى چيز‌ها مانند كيف مخصوص حمل اسنايپر يا استفاده همزمان دو تفنگ (اصطلاحا دوال بلرها) در بازى احساس مي‌شود اما از آنجايى كه به گفته سازندگان مراحل فصل بعد به همين بازى اضافه خواهند شد مي‌توان انتظار داشت كه در فصل بعد تمامى اين كمبود ها برطرف شود و همانطور كه در اين فصل شاهد بهبود فراوان گيم پلى از اپيزود ١ تا ٦ بوديم، قطعا در فصل بعد نيز با گيم پلى بهترى رو به رو خواهيم شد تا تجربه هیتمن در این فرمت و قالب جدید بسیار بهتر و کامل‌تر شود.

پاسخ دهید

دیدگاه
نام*
EMail*
وبسایت*